Ont-dek-ken. Ont-dek jezelf. Letterlijk
Soms zijn woorden nog helderder dan je op het eerste gezicht door hebt.
Ik heb dat bijvoorbeeld met het woord ontdekken.
Van Dale geeft deze betekenis:
ont•dek•ken (ontdekte, heeft ontdekt)
1 vinden, te weten komen dat iets bestaat
2 gewaarworden
Ik vind het een prachtig woord. Vooral ook als je het toepast op jezelf. Lees de betekenissen nog eens met aandacht:
- Vinden, te weten komen dat het bestaat. Dat impliceert dat het er al is. Je hoeft het niet te maken of uit te vinden. Het is er. En het wacht er op om gevonden te worden.
- Gewaarworden. Ook al zo’n prachtig woord. Betekent volgens van Dale bespeuren, bemerken, vernemen. Je wordt het gewaar. Je ziet opeens wat er al is.
Dat is wat ik het liefste doe: mensen helpen te ont-dekken wat er allemaal al in hen aanwezig is. Er hoeft niet veel toegevoegd te worden. Wat er is, is vaak meer dan genoeg om verder te komen. Maar je moet het weten te vinden. En gewaarworden.
Ont-dekken betekent namelijk ook dat je het ‘dek ‘ afhaalt van wat afgedekt is.
Klinkt zo logisch allemaal.
Wat je ont-dekt krijgt de ruimte om te groeien!
Wat is zoal de moeite waard om te ont-dekken?
Ik zoek mee naar die gebieden die voor ieder mens letterlijk ont-dekt mogen worden.
Deze vijf zijn er altijd bij:
- Je kwaliteiten
- Je plezier
- Wat je waardevol vindt
- Je dromen en wensen
- Je geschiedenis en bagage.
Denk je eens in wat er met je gebeurt als deze aspecten van jou alle ruimte krijgen! Zichtbaar worden, in volle glorie kunnen gaan groeien en bloeien.
In één van mijn gesprekken kwamen we laatst op een metafoor uit de natuur.
Stel je bent een kiemplantje. Je zit boordevol potentie, je hebt het in je om uit te groeien tot een prachtige boom. Maar als je de pech hebt dat je bedekt ligt onder eikenblaadjes, dan ontkiem je niet. Het ontbreekt je aan zonlicht, zuurstof, ruimte. Je wordt verstikt. En eikenblad verteert zo langzaam, dat je niet kunt zitten wachten tot het gecomposteerd is.
Wat jou bedekt, moet je weghalen, zodat je alle ruimte hebt om te ontkiemen en te groeien.
En zo is het met jou ook.
Welke blaadjes zijn er in de afgelopen jaren op jou gevallen en niet weggehaald?
Ont-dek jezelf!
